Jesi dobro? Pitanje je na koje često samo odgovorimo “ma, jesam, sve super!”. Onako u prolazu. I ne razmišljajući previše o dubini toga jesam li zaista dobro? Ali baš ono – dobro!? Fizički, mentalno, emocionalno, socijalno.
Jesen je vrijeme prijelaza – priroda se mijenja, dani postaju kraći, a naše tijelo i um prilagođavaju se novom ritmu. Ovo godišnje doba pruža savršenu priliku da usporimo, posvetimo se sebi i stvorimo temelje za bolji balans u životu dalje.
Kako ja volim reći, jesen je idealna za naučiti tri lekcije: opustiti, otpustiti, prepustiti!
Evo pet najboljih wellbeing preporuka koje vam mogu pomoći da se osjećate energično, mirno i povezano sa sobom tijekom ovih jesenskih tjedana pred nama ali dakako primijeniti ih se može i ostatak godine.
1. Uspostavite ritam sa prirodnim ciklusima
Jesen je sezona povlačenja i oporavka, pa je važno da uskladite svoje navike sa prirodnim promjenama. Počnite se buditi ranije kako biste iskoristili dnevnu svjetlost i uvodite ranije vrijeme za odlazak na spavanje, jer se dani skraćuju.
Pratite signale svog tijela – dopustite sebi sporiji ritam, povucite se iz užurbanosti i oslobodite se pritiska da budete neprestano produktivni. Ovaj ritam pomoći će vam da se osjećate odmornije i povezano s prirodnim ciklusom regeneracije.
2. Kreirajte rutinu balansirane prehrane
S dolaskom hladnijih dana, našem tijelu su potrebne hranjive, tople namirnice koje potiču osjećaj stabilnosti i energije.
Fokusirajte se na sezonsku hranu poput bundeve, batata, mrkve, jabuka i krušaka. Uključite u prehranu toplu juhu, variva, začine poput cimeta i đumbira, koji ne samo da griju tijelo već i jačaju imunitet.
Jesen je idealna za uspostavljanje navike balansirane prehrane koja podržava naš cjelokupan wellbeing – pobrinite se da unosite dovoljno vitamina, minerala i antioksidansa kako bi ostali zdravi i puni energije.
3. Uvedite mindfulness prakse u svoju svakodnevicu
Kako dani postaju kraći, a priroda mirnija, jesen je idealno vrijeme i da se posvetite unutrašnjoj tišini i introspekciji.
Prakticirajte mindfulness kroz tehnike poput meditacije, dubokog disanja ili vođenja dnevnika. Ove aktivnosti pomoći će vam da budete prisutniji, svjesniji svojih misli i osjećaja, i da lakše upravljate stresom.
Također, šetnje u prirodi mogu biti oblik mindfulness prakse – obratite pažnju na jesenske boje, mirise i zvukove, osluškujte kako se priroda mijenja i uživajte u trenutku. Mijenjati ćete se i vi!
4. Krećite se na svježem zraku
Jesenski dani su savršeni za aktivnosti na otvorenom – svijež zrak, ugodne temperature i prelijepe boje lišća mogu biti poticaj za pokret.
Redovno kretanje, bilo kroz šetnje, planinarenje ili biciklizam, odlično je za vaše fizičko zdravlje, ali i za mentalnu ravnotežu. Fizička aktivnost potiče lučenje endorfina, hormona sreće, a boravak u prirodi pomaže u smanjenju stresa i povećanju nivoa energije. Pokušajte provoditi najmanje 20–30 minuta dnevno vani, kako biste iskoristili blagodati svjetlosti i prirode.
5. Prakticirajte duboku samobrigu i opuštanje
Jesen je idealno vrijeme za povratak sebi i duboko opuštanje.
Razmislite o malim ritualima samobrige koji će vam pomoći da se oslobodite napetosti i njegujete svoje emocionalno i fizičko zdravlje. To može biti toplija kupka s esencijalnim uljima poput lavande ili eukaliptusa, čitanje knjige uz šalicu čaja, ili masaža tiela uljima koja hrane kožu i pomažu u opuštanju.
Također, postavite granice kada je riječ o društvenim obvezama i odvojite vrijeme za introspektivne aktivnosti koje vam donose mir – bilo da je to čitanje, slikanje ili pisanje dnevnika.
Jesen je sezona prilagođavanja, a uz ove preporuke možete njegovati svoje telo i um na holistički način.
Pratite ritam prirode, unesite zdravlje kroz prehranu, posvetite se mindfulness praksama, ostanite aktivni na sviježem zraku i njegujte rituale samobrige. Na taj način ćete stvoriti temelj za unutarnju stabilnost i energiju koja će vas podržati ne samo u jesen, već i tijekom hladnijih zimskih mjeseci koji slijede.